Telefon
WhatsApp
İnstagram
Sık Sorulan Sorular

CCTV İngilizce bir kısaltma olup, Türkçesi kapalı devre televizyon anlamını taşır. Günümüzde güvenlik kamera sistemi olarak tanıdığımız CCTV bağlı olduğu kurumuma ait bir televizyon sistemidir. Bu televizyon sistemi güvenlik kameralarından aldığı görüntüleri belirli monitörlerde gösterir ve daha sonra izlemeye imkân tanımak için kayıt eder.

CCTV dünyada ilk kez Almanya’da bir roketin ateşlenmesini izlemek için kullanılmıştır. Güvenlik amacıyla ticari olarak satışı ise ilk kez Amerika’da olmuştur. Günümüzde kapalı devre televizyon sistemleri diğer güvenlik sistemlerine entegre olarak veya tek başına kullanılmaktadır.

Dvr İngilizce bir kısaltma olup, Türkçesi dijital video kayıt cihazı anlamını taşır. Günümüzde analog, ahd, cvi, tvi, hdcvi, hdtvi gibi sistemlerde güvenlik kameralarının bağlandığı, kameralardan gelen görüntüleri monitöre aktaran, aynı zamanda daha sonra izleyebilmemiz için sabit diske kayıt eden cihazlara dvr(digital video recorder) denir.

Güvenlik kamera sistemleri ülkemizde başlangıçta yüksek güvenlik gerektiren kurumlarda kullanılmış, sonrasında küçük, orta boy işletmeler ve evlere kadar geniş bir kullanıcı yelpazesine sahip olmuştur. Günümüzde güvenlik kamera sistemlerinin yaygın olarak kullanıldığı alanlar okullar, hastaneler, fabrikalar, kafe, restoran gibi birçok işletmede yaygın olarak kullanılmaktadır. Değişen son kullanıcı ihtiyaçları ile güvenlik kamera sistemleri, güvenlik amacının yanında personelin denetlenmesi ve performansı artırma aracı da olabilmektedir. Güvenlik kamera sisteminin kullanıldığı yerler ile ilgili ayrıntılı bilgi içeren yazımız için tıklayınız.

Güvenlik kamera sistemi bulunduğu yere özel olarak kurulan sistemlerdir. Güvenlik ihtiyacınızın belirlenebilmesi için öncelikle görüntü kaydı yapılması gereken yerler, mekandaki kör noktalar belirlenerek kullanılacak kamera sayısına ulaşılır. Görüntülerin ne kadar süre kayıt edileceği belirlenerek sabit disk miktarı bulunur. Bu bilgiler ışığında sabit diske ve güvenlik kameralara uygun video kayıt cihazına ulaşılır. Güvenlik kamera sisteminizin uzun ömürlü olması için bu işlemlerde bir profesyonelden yardım almanız önerilir.

Hareket algılama teknolojisi güvenlik sistemlerinde sıkça kullanılmaktadır. Başlıca kullanım yeri alarm sistemleridir. Hareket sensörleri ortamdaki hareketleri algıladığında alarm paneline sinyal göndererek sirenlerin çalmasını sağlar. Güvenlik kamera sistemlerindeki hareket algılama teknolojisi aşağıdaki amaçlar için kullanılır. Videoların daha az yer kaplamasını sağlamak için sadece hareket olduğunda kayıt yapmasını sağlar. Bazı model cihazlarda alarm sistemine entegre olarak sirenleri çalmasını sağlar. Ip kamera sistemlerinde alan ihlali ve kişi sayma fonksiyonlarını yerine getirir.

Güvenlik kamera sistemlerini uzaktan izleyebilmek için kurulduğu mekânda internet olması şarttır. Gerekli portların açılması akabinde cep telefonu, tablet ve bilgisayarlardan uzaktan izleme yapılabilir. Güvenlik kamera sistemi uzaktan izleme ayarları ile ilgili bilgiyi daha önceki yazılarımızda bulabilirsiniz.

Güvenlik kamera sistemlerinde görüntü kayıt süresi kurulum aşamasında belirlenir. Güvenlik kameralarının görüntü kalitesi(frame per second), saniyede çekilen kare sayısı burada belirleyici etkendir. Görüntü kayıtları ne kadar kayıt edilmek isteniyorsa bu değerlerin aralığı ayarlanır.

Video kayıt cihazı kurulumda belirlenen süre kadar sabit diske sürekli kayıt yapar. Sabit disk tam olarak dolduğunda en eski görüntü kaydından bir saat silinerek yeni görüntüler buraya kaydedilir. Böylece eski kayıtları izlemek istediğinizde sürekli olarak belirlenen süre kadar geriye giderek kayıt izleme yapabilirsiniz.

Günümüzde güvenlik kameraları kızıl ötesi bir ışık ile gece görüşü özelliği kazanmaktadır. Daha önceleri bir opsiyon olan bu özellik şu anda tüm cihazlarda mevcuttur. Kamera lensi etrafında bulunan IR ledler ile az miktarda ışık ile insan gözünün göremeyeceği şekilde görerek kayıt yapabilmektedir. Standart güvenlik kameraları dışında lazer, termal ve darkfighter kameraları ile daha iyi gece görüş performansına sahip olmak mümkündür. Güvenlik kamera sistemleri hakkında bu yazımızda bulamadığınız sorular veya kamera sistemleri hakkında bilgi ve ücretsiz keşif için aşağıdaki bilgilerimizden bize ulaşabilirsiniz. Gesateknoloji, Güvenlik Kamera Sistemleri, IP Kamera Çözümleri, AHD Kamera Çözümleri, Termal Kamera Çözümleri, Mobil Güvenlik Çözümleri ve Güvenlik Sistemleri satış ve kurulum hizmetleri vermektedir. İstanbul başta olmak üzere tüm Marmara Bölgesi’nde güvenlik sistemleri kurulum hizmetleri vermekteyiz. Güvenlik kamera sistemleri ile ilgili her türlü soru ve ihtiyaçlarınız için bizimle irtibata geçebilirsiniz.